Procesiunea cu sfintele Moaste la Piatra Neamt

Anunțuri / comunicate Iunie 22, 2021

Protopopiatul Piatra Neamţ în colaborare cu Parohia „Sfântul Ioan Domnesc” – Catedrală, organizează în ziua de Mercuri, 23.06.2021, Procesiunea cu Sfintele Moaşte cu ocazia sărbătoririi Sfântului Ioan Botezătorul, ocrotitorul oraşului nostru.

Programul zilei de 23 iunie 2021 este următorul:

• Ora 17.45: primirea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan;
  • Ora 18.00: slujba Vecerniei cu Litie la Biserica Sf. Ioan Domnesc
  • Ora 19.00: Procesiunea cu sfintele moaște, la care va participa şi Înaltpreasfinţitul Mitropolit Teofan, care se va desfăşura pe următorul traseu: Biserica „Sf. Ioan Domnesc” Catedrală (Turnul lui Ştefan cel Mare) – Consiliul Județean Neamț – Monumentul Martirilor din temnițele comuniste – Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț - Muzeul de Istorie - Monumentul Martirilor din temnițele comuniste – Consiliul Județean Neamț - Biserica „Sf. Ioan Domnesc” Catedrală, cu participarea preoţilor şi enoriaşilor din Municipiul Piatra Neamţ şi din împrejurimi.

De asemenea, Joi 24.06.2021, în ziua prăznuii Sfântului Ioan Botezătorul, între orele 9.00-12.00, va avea loc slujba Sfintei Liturghii la care participă Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, împreună cu un sobor de preoți, pe platoul de la Biserica „Sfântul Ioan Domnesc”.